Hlavní strana - Aktuality




Motorkářská sezóna 2023 a hned oslava výročí JFK

Skútristi, skútristky i všichni ostatní,

Jaro již začalo, jak to astronomické, tak snad už i to opravdové, i když ten déšť asi vítají a potřebují zemědělci víc, než my vyznavači jízdy na jednostopých vozidlech. Zatím jsme jako členové ČSSČ zahájili sezónu pozvolně účastí na jednodenních akcích, ale koncem května je již naplánován první celovíkendový sraz v Litomyšli. Ovšem hned o týden později, v sobotu 3. 6. 2023, proběhnou oslavy k několika výročím
v obci MCELY na Nymbursku,
kde si my skútristi a čezetáři připomeneme hlavně 3 významná výročí mcelského rodáka a slavného konstruktéra Jaroslava Františka Kocha. Více se dočtete v přiloženém letáčku. Na tuto akci bych vás chtěl co nejsrdečněji za sebe i za organizátory z obce Mcely pozvat.

Marcel Malypetr




Změny v dopravě 2023

(zdroj: Deník 30.12.2022)








Je tu konec roku 2022 a nový rok je za dveřmi.

Skútristi, skútristky i všichni ostatní,
Před necelými 3 týdny jsme absolvovali poslední letošní klubovou akci, což bylo zase předvánoční setkání v penzionu „V Maštali“ v Kněževsi u Kladna. Účast byla velice dobrá, a tak si myslím, že zakončení sezóny proběhlo důstojně, včetně přijetí nové členky klubu. Nyní už můžeme jen psát o akcích v novém roce a samozřejmě první akcí, které se tradičně členové našeho klubu zúčastňují, je setkání na Řípu o Nový rok. Kdo by měl zájem přijet se svým veteránem, odjíždí se ve 12:00 hod. od hospody z Krabčic (část obce Rovné), kdo přijede na čumendu anebo si to vyšlápnout pěšky až nahoru, tak může kdykoliv.

Přeji vám všem návštěvníkům těchto stránek vše nejlepší v novém roce, hodně zdraví, štěstí spokojenosti, životní pohody ...a nám všem řidičům navíc mnoho šťastných kilometrů a nepředražený benzín. Doufám, že se budeme setkávat co nejčastěji a v co nejhojnějším počtu na všech akcích pořádaných Českou sekcí Skútrklubu Čezeta.

Marcel Malypetr




A máme po hlavní motorkářské sezóně 2022…

Přátelé i náhodní návštěvníci těchto webových stránek,
ty důvody, na které jsem se vymlouval v minulém vstupu (viz níže), stále platí. Je to smutné, ale je to tak. Ta personální situace se hlavně týká mojí dcery, která zprostředkovává v naší redakci propojení softwaru s hardwarem tzn. přenášení výtvorů šéfredaktora na webové stránky a tedy do těch chytrých krabiček (počítače, mobily apod.), což je pro pana šéfredaktora naprosto nepochopitelná záležitost ……a za druhé, dcera částečně vyměnila přes léto motorkaření za jiného koníčka, i když jak vidíte na přiložené fotografii, tak úplně koníčci to nebyli, ale jsou si z velké dálky trochu podobní, aspoň pro laika :)

Ale náš klub, čili Česká sekce Skútrklubu Čezeta, stále bez problémů funguje, letošní srazy byly pěkné, zajímavé, samozřejmě účast mohla být občas lepší. Vím, že členská základna stárne, i když jsme získali některé nové členy, ale na druhou stranu se nedá říci, že by ti nejstarší členové měli nejmenší účast na akcích. Já bych zde rád připomněl slova Jana Wericha:
Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod!!!

Já myslím, že tato moudrost asi říká vše, co jsem chtěl napsat. Není to otázka věku, kdo přijede nebo nepřijede na akci, ale to ať si to každý, koho se to týká, přebere sám ...ale pokud to uděláte, tak si nelžete!!! Samozřejmě nelze nikoho nutit do účasti na dobrovolných akcích, pouze motivovat, ale v klubu založeném na dobrovolnosti je i ta motivace velice diskutabilní záležitost.

Já děkuji všem těm stálým účastníkům, se kterými můžeme udržovat tu naší činnost, protože prostě bez nich by to nešlo. Ještě máme dva měsíce do konce roku, doufám, že se nám vydaří zase předvánoční setkání v penzionu „V Maštali“ v Kněževsi. Snad se také podaří do tohoto termínu zajistit pro členy objednané kalendáře pro příští rok a také klubová trička s výšivkami. Termíny akcí pro rok 2023 jsou už dány a ještě se dopřesňují nějaké detaily. To by mělo být hotové do vydání Občasníku č. 82 tedy „Zima 2023“, který by měl vyjít před Vánocemi. Pak bude zveřejněn i oficiální kalendář akcí na těchto stránkách.

Jinak samozřejmě přeji všem ještě nějaký ten slunečný den pro malou vyjížďku, a pak už jen krásný adventní čas.




Jsme v polovině roku 2022 ...

…a já si sypu popel na hlavu, že jsem se v této rubrice, která by měla být aktuální, ještě letos neozval. Ale má to dvě příčiny:

1. Částečně se zhoršila personální situace v redakci Čezetářského občasníku
2. Mám dysfunkci motivačního systému. Je to obyčejná lenost, ale líp to zní :).

Ale dnes jsem dostal mail od jednoho skútristy, který je znám mezi kolegy pod přezdívkou “Budějovický řezník“, takže lenost musela stranou a vzhledem k tomu, že víme, že většinu svých zbraní nikdy neodkládá (včetně pádné pravice, skalpelu apod.), tak strach o vlastní zdraví nad leností zvítězil a já se konečně v této aktuální rubrice ozývám :).

Každopádně letošní program našeho klubu funguje už podle platného kalendáře. Již jsme absolvovali tři pěkné srazy včetně toho mezinárodního a další čtyři srazy nás ještě čekají. Pokud čtete Čezetářský občasník, jste o akcích průběžně informováni.

Všechny následující srazy jsou ještě volné a je možno se přihlásit, takže záleží jen na vás, jestli chcete navštívit muzeum v Augustusburgu v rámci srazu ve Druhém mlýnu, nebo projet Krkonoše na srazu v Hořicích, účastnit se tradičního srazu ve Zruči nad Sázavou a nebo navštívit nové muzeum ČZ na hradě ve Strakonicích v rámci srazu ve Lhenicích. Jak vidíte, je stále z čeho vybírat a záleží jen na vás.

Ještě připomínám tradiční sraz u památníku Jaroslava Františka Kocha ve Mcelích, který se letos koná v sobotu 20.8.2022 v 11:00 hod.

Na vaši účast se těší všichni organizátoři těchto akcí z ČSSČ




…a další rok je za námi

Trochu jsem zase pozapomněl tady uvést aktuální informace z podzimních vyjížděk, ale teď už je to bezpředmětné, protože v aktuálním Čezetářském občasníku č. 78 si můžete o všech těchto akcích přečíst reportáž.

Stejně tak už proběhlo závěrečné posezení na ukončení sezóny v penzionu „V maštali“ v Kněževsi, kde se nás sešlo celkem 14, i když mnoho účastníků se omluvilo z důvodů nemoci, karantény apod. Doufejme, že už příští rok bude situace lepší.

Přeji Vám krásné prožití vánočních svátků, hodně zdraví a hodně šťastných kilometrů v novém roce 2022




62. a 63. sraz ČSSČ – Nebákov v Českém ráji a Zruč nad Sázavou

A jsou za námi další dva srazy, a to sraz v Českém ráji 20.-22.8.2021 s ubytováním v chatové osadě v Nebákově a již tradiční sraz ve Zruči nad Sázavou 10.-12.9.2021, který se konal z důvodů uzavření Chabeřického mlýna opět po letech v kempu V rákosí.

V rámci vyjížďky srazu v Českém ráji jsme navštívili památník J.F.Kocha ve Mcelích. Díky tomu, že jsme tam přijeli v rámci srazu a také díky angažovanosti paní starostky Evy Gleichové, která o setkání u památníku informovala občany místním rozhlasem, se nás sešlo opravdu hodně a bylo to moc příjemné sekání. Odpoledne jsme pak navštívili Automuzeum Škoda v Mladé Boleslavi, které naopak většinu účastníků srazu zklamalo svou strohostí.

Druhý sraz ve Zruči nad Sázavou jsme si užili díky asi 190 km dlouhé vyjížďce, v rámci které jsme navštívili další muzeum škodovek, a to Svět škodovek v Mrači u Benešova. To je o něčem jiném... sice menší než v Boleslavi, ale živé!!! ...tedy opak sterilního a polomrtvého muzea v Boleslavi. Venku posezení, občerstvení, klobásky... v tomto muzeu máte pocit, že si vaší návštěvy váží. A na parkovišti byla naše parta úplně nejmenší, protože kromě nás tam byly další dvě velké skupiny motorkářů.

Příští víkend se koná poslední letošní sraz ve Lhenicích v jižních Čechách, tak doufejme, že se povede jako ty dva předcházející.






60. a 61. sraz ČSSČ – Žďár nad Metují a Krkonoše ...a DŮLEŽITÁ INFORMACE !!!

V posledních 14 dnech jsme absolvovali dva srazy, a to Žďár nad Metují 16.-18.7.2021 a Krkonoše 30.7.-1.8.2021. Z obou srazů vidíte obrázky, abyste měli představu, kolik nás bylo. Oba srazy byly opět velice povedené, i když ve Žďáru nás zastihl déšť při příjezdu v pátek a při návratu z vyjížďky, v Krkonoších při odjezdu v neděli, ale ve všech případech se jednalo pouze o vodu :). Sraz v Krkonoších byl ve znovu otevřené Rýchorské boudě, kde je sice trochu problém s dopravou, protože se jedná o území KRNAPu, ale krásná příroda, všude panující klid a dobré jídlo (i pivo :)) vám vše vynahradí.

Dalším srazem je Český ráj 20.-22.8.2021, jehož součástí je i tradiční návštěva památníku J.F.Kocha. A na tomto místě bych právě rád všem zájemcům upřesnil, že: Sraz u památníku J.F.Kocha ve Mcelích se koná v sobotu 21.8.2021 v 10:00 hod.

Doufám, že se nás tam sejde co nejvíc, a to nejen účastníci srazu, ale i další přátelé a majitelé krásných skútrů Čezeta, popř. dalších úžasných skútrů a motocyklů československé výroby.

Těším se na vaši účast.






Vyjížďky a srazy 2021

...a jak se v „Tankovém praporu“ přiznal vojín Smiřický malinkatému ďáblovi: „Udělal jsem to z nedbalosti a lehkomyslnosti!!!“, tak já se přiznávám: „Udělal jsem to ze zapomnětlivosti a známé důchodcovské vytíženosti!!!“ ...jo vy nevíte co??? No přece to, že jsem včas nenapsal informace o průběhu akcí na tyto webové stránky :(.

Covid -19 a s ním spojené zákazy nám opět letos zkomplikovaly jarní sezónu (ovšem ani počasí nebylo zrovna motorkářským aktivitám nakloněno), ale přesto jsme zorganizovali na začátku května dvě vyjížďky, a to první do Stráže pod Ralskem (1.5.2021) a druhou na Slapy (9.5.2021).

I když došlo ke změně termínu, podařilo se nám zorganizovat i oba srazy plánované původně na květen (jeden byl přesunutý na začátek června). První sraz byly severní Čechy a kemp Peruc (28.-30.5.2021), druhý sraz západní Čechy a kemp Sycherák (4.-6.6.2021). Oba se, myslím, povedly, a přestože se jednalo o deštivé víkendy, nám se déšť zázračně vyhnul.

Pokud se situace změní a my budeme moct uskutečnit akce podle našeho plánu, budete včas informováni.Přidávám fotky z obou srazů a vy se o všech výše jmenovaných akcích dočtete v následujícím čísle Čezetářského občasníku (č. 76), které vyjde koncem tohoto měsíce.






Kolegové skútristi, motorkáři a všichni ostatní

Je asi zbytečné, abych popisoval situaci, která momentálně panuje v našich krajích, ale nejen u nás, ale vlastně na celém světě.

Všechny akce našeho klubu (ČSSČ) od začátku roku musely být zrušeny, včetně nyní plánované návštěvy muzea na Křivoklátu. Z Chomutova mám informaci, že se letos opět neuskuteční ani setkání veteránů, které se koná vždy poslední sobotu v dubnu.

Jak to bude všechno probíhat dál, to asi nikdo z nás ještě neví, i když už jsem četl, že se uvažuje o prodloužení uzavření okresů na další období. :(

Pokud se situace změní a my budeme moct uskutečnit akce podle našeho plánu, budete včas informováni.

Takže zatím jediná pozitivní informace je ta, že se nám prodlužuje platnost řidičáků i STK (viz článek dole)

Všem vám přeji pevné zdraví a ještě pevnější imunitu.

M. Malypetr








Kněževes „V maštali“ 12.12.2020

Poslední letošní plánovaná (a už i tradiční) akce ČSSČ tj. společný oběd a posezení v motorestu Zlaté slunce, která se konala vždy po poslední veteránské burze v Chotusicích, byla letos přesunuta do nové destinace, a to ze dvou důvodů….jednak byla dlouho nejasná možnost uskutečnění vlastní burzy v Chotusicích a jednak mizerné pohostinské služby u Zlatého slunce už byly opravdu „přes čáru“ a rok od roku se zhoršovaly.

A tak došlo k zásadní změně, která ovšem asi nebude pravidlem (pokud se situace s koronavirem a burzami zlepší), ale pro letošní rok to bylo ideální a velmi šťastné řešení. S restaurací v Kněževsi jsme měli dobré zkušenosti už z minulého posezení v lednu. Sešlo se nás tentokrát 19 (viz foto), poseděli jsme u dobrého jídla celé odpoledne až do večera a myslím, že všichni byli spokojeni


PF 2021

Na závěr bych chtěl popřát všem skútristům, motorkářům, mopedistům, všem členům i nečlenům našeho skútrklubu a stejně tak všem ostatním čtenářům a návštěvníkům těchto webových stránek krásné prožití vánočních svátků, hodně zdraví a bohatého Jéžíška... a samozřejmě hodně zdraví a štěstí v novém roce a mnoho šťastných kilometrů za řídítky našich strojů.

V odkazu „Kalendáře“ na těchto stránkách najdete plán akcí našeho klubu pro rok 2021. Doufám, že se nám podaří všechny akce zorganizovat a že se nás tam potká co největší počet.

Marcel Malypetr
marcel@skutrklubcezeta.cz





57. skútr a motosraz ČSSČ
v Hořicích 11.- 13.9.2020

Tento sraz byl opět nejen velice zajímavý, ale i s velmi dobrou účastí (21 motocyklů a skútrů) a ještě ke všemu doprovázen neskutečně krásným počasím, které je pro zářijové dny, myslím, i trochu výjimečné.

Byli jsme ubytováni v kempu u závodní dráhy, kde se jezdí známý závod 300 zatáček Gustava Havla. Během soboty a nedělního dopoledne jsme si prohlédli Muzeum Czech Road Racing, které je umístěno v barokním zámku přímo u závodní trati, i mnoho dalších zajímavých míst v Hořicích a jejich okolí.

Kromě toho jsme zavítali i do železničního muzea Výtopna Jaroměř a na oběd se vyšplhali k restauraci Zvičina na stejnojmenném kopci (671 m n.m.).

Hlavnímu organizátorovi srazu Vlastovi Hartmanovi děkujeme za skvělou akci. Věřím, že se sraz všem účastníkům líbil.


P.S. Bohužel, těsně po srazu přišla smutná zpráva, že po dlouhé a těžké nemoci zemřel kamarád-skútrista Martin Kubálek. Všichni, kdo jste ho znali, věnujte mu prosím tichou vzpomínku.




56. skútr a motosraz ČSSČ
ve Zruči nad Sázavou 28.-30.8.2020

Již tradiční každoroční sraz ve Zruči nad Sázavou měl opět svou základnu v Chabeřickém mlýnu, kde jsem již tradičními hosty na sklonku léta.

Letos jsme se po mnoha letech rozhodli opět navštívit hrad Kámen a jeho motocyklové muzeum. Paní kastelánka nám velice ochotně vyšla vstříc, a tak jsme mohli s našimi veterány zajet až na nádvoří hradu, odkud je také přiložená fotografie.

Nevedu si přesnou statistiku počtu účastníků, ale myslím, že letošní účast 24 skútrů a motocyklů (většina byly skútry Čezeta) byla rekordní, a to i díky dvěma novým skupinám skútristů (z Práchovic a z Českých Budějovic), které se k nám letos přidaly.

Díky všem za účast, bylo to pěkné!!!




Návštěva památníku J.F.K. MCELY 15.8.2020

Tak jsem nějak pozapomněl, že aktuality mají být aktuální a informaci o tomto setkání sem vkládám trochu se zpožděním.

Letošní, již v pořadí pátá, návštěva památníku J. F. Kocha ve Mcelích na Nymbursku dopadla už o hodně líp než ta loňská, alespoň podle počtu účastníků (viz foto). Určitě mě potěšilo, že někteří účastníci přijeli na naši akci poprvé, a tak snad taky ne naposled.

Po oficiální části jsme se projeli okrajem Českého ráje a zamířili na oběd do Žehrova, kde jsme poseděli v příjemném prostředí. Pak už jsme se rozjeli k domovům.

Zaregistroval jsem i nápad, že bychom mohli udělat někde poblíž celovíkendový sraz a návštěvu památníku tedy zorganizovat jako jeho součást. Určitě tento nápad v plánování akcí pro rok 2021 nezapadne, uvidíme, jestli se vejde do našeho termínového plánu.




54. skútr a motosraz ČSSČ
ve Žďáru nad Metují 10.-12. 7 2020

Letos náš první sraz pořádaný naším klubem ČSSČ.
Sice počasí nám tak úplně nepřálo, ale vše ostatní ...ubytování, vyjížďka, stravování, večerní přednáška... to všechno bylo naprosto perfektní. Je to další pětihvězdičkový sraz, který má pět hvězdiček jen proto, že víc jich už nedávám.

Hlavnímu organizátorovi Honzovi H. patří veliké díky za skvělou akci.
P.S. Pokud by tuto akci pořádal v rámci základní vojenské služby, byl by určitě vyfocen před bojovou zástavou na tabuli cti příslušného vojenského útvaru !!!







Vyjížďka ČSSČ 9.5.2020 – Krušné Hory, Klínovec

V posledních 14 dnech jsme absolvovali dvě vyjížďky, interně nazvané „V rouškách“. Nejdále to měl tentokrát Vlastík, který (i když vyjížděl z chaty, aby si to trochu zkrátil), tak v neděli ujel myslím přes 500 km …..takže vyjížďka byla opravdu jen pro zdatné motorkáře a skútristy, o které ovšem v České sekci Skútrklubu Čezeta není nouze :). Sešlo se nás 7 a vyjeli jsme na Klínovec (1244 m), pak jsme se na oběd zastavili v Božím Daru a samozřejmě na nějakou tu kávičku u benzinek. Počasí nám přálo, i když ráno nebylo úplně teplo, ale pak se to teplotně umoudřilo. Byla to moc hezká akce.

Další vyjížďka je plánována na sobotu 23.5, ještě jsme se nedohodli, kam by se jelo a kde by byl sraz, ale předpokládám, že to bude spíš zase někam na východ republiky, abychom to trochu prostřídali. Podle počasí se dohodneme těsně před akcí, informace budou předávány mailem. Oslovuji ale jen ty, kteří na podobné akce jezdí, „peciválům“ nemá cenu pozvánky posílat. Pokud by se někdo z řad peciválů chtěl připojit k účastníkům, kontakt na mě všichni znáte nebo si ho nejdete :).




Vyjížďka ČSSČ 25.4.2020 – Český Ráj, Kozákov

První letošní (tak trochu nesmělá) vyjížďka byla do Českého Ráje. Sraz jsme měli v Žehrově, kde právě na tento víkend otevřeli kiosek „U rybníka“, takže jsme naše setkání začali obědem, a pak už jsme vyjeli za krásami Českého Ráje. Zastavili jsme se na zámku Hrubá Skála, a pak jsme pokračovali na Kozákov (744 m). Bylo celkem chladno a foukal vítr, takže na Kozákově jsme se už rozešli a rozjeli k domovům. Vyjížďka byla ale zase velice pěkná a příjemná.

Musím pochválit Moniku, která vyměnila funkci spolujezdkyně za funkci řidičky a přijela na novém skútříku „stopětadvacítce“ a rozhodně nás nezdržovala, takže




Zraz skútrov na Spiši 2020.

V rámci opatrení a ochrane Vášho aj nášho zdravia sme sa bohužial rozhodli akciu presunúť na budúci rok v termíne 

10.6. - 13.6. 2021.

Samozrejme ak sa situácia ukludní a svet bude zase v poriadku.
Robiť niečo silou mocou a dokazovať si, že my sme nesmrtelní, necháme na iných.
Veríme, že všetkých tento koronavírus obíde a na budúci rok sa spolu na tom iba pousmejeme pri pive a spišskej borovičke.
(toto doporučuje i 9 z 10 členů ČSSČ pozn. red.)
Držte sa a dávajte na seba pozor.
Organizátori zrazu na Spiši.

František Hamrák




V návaznosti na právě probíhající virovou epidemii či pandemii koronaviru jsou organizátoři motoristických akcí nuceni přistoupit ke

ZRUŠENÍ AKCÍ

Toto rozhodnutí postihlo již:
Jízdu veteránů v Chomutově plánovanou na 25.4.2020
a také nás první letošní sraz pořádaný ČSSČ „Západní Čechy – Sycherák“.
Který se měl konat ve dnech
15.-17.5. 2020

O dalších akcích budete včas informováni stejně jako dosud. Přihlášení kolegové samozřejmě e-mailem a všichni dohromady informací na těchto našich webových stránkách.





Česká sekce skútrklubu Čezeta
připravuje ve spolupráci s firmou RK Plast s.r.o. výrobu

klíčů „Bosch“
s plastickým obrázkem Čezety

Zatím byl vyroben jeden prototyp, který vidíte na obrázkách a na jehož vylepšení se ještě pracuje. Samozřejmě, že výroba musí být rentabilní, a tak je potřeba zjistit, jestli bude o tento klíček mezi skútristy zájem. Podle toho se bude odvíjet nejen jeho cena, ale i vlastní zahájení výroby.

Pokud tedy máte předběžný zájem o tento klíček, napište mi na mail
marcel@skutrklubcezeta.cz
o kolik kusů byste měli zájem, popř. další připomínky k této akci.
Všechny zájemce pak budu samozřejmě mailem informovat, jak celá akce dopadla.

Marcel Malypetr




Již tradiční klubová akce
Zimní setkání v Jablonci n.N.
proběhla v sobotu
22. 2. 2020
Účast byla také již tradičně velice dobrá, stejně tak jako pohoštění a zábava. Někteří ovšem spěchali, a tak nestihli ke své smůle společné foto. Myslím, že se akce opět všem líbila, a tak předpokládám, že za rok se sejdeme znovu.




První letošní (a trochu narychlo naplánovaná) akce ČSSČ proběhla
v sobotu 18. ledna. 2020
a jednalo se o setkání v Národním technickém muzeu v Praze,
kde od 27.11.2019 do 30.8.2020 probíhá krásná výstava
Fenomén JAWA
aneb Jawa, jak ji neznáte.

Účast byla velice dobrá, sešlo se nás přes 20, a to ještě ke všemu jsme se tam setkali s kamarády ze Sidecar Clubu Nasavrky, kteří se s námi poslední dobou velmi často zúčastňují našich akcí, což je jednak dobře, a jednak doufám, že jim to taky někdy oplatíme :).

Výstava je opravdu velice pěkná a těm, kteří tam ještě nebyli, ji mohu (a myslím, že všichni účastníci můžeme) vřele doporučit. Je na co koukat.

Po zhlédnutí výstavy se nás velká část přesunula do restaurace v Kněževsi, kde po dobrém obědě pokračovalo velice příjemné „zimní“ setkání.

Na přiložené fotografii vidíte většinu účastníků setkání, někteří se k focení bohužel nedostavili, za což jim tímto vyslovuji „skútristické napomenutí“ :).

Všem děkuji za účast a příjemné setkání.
(To poděkování patří i těm, co dostali napomenutí :))

M. Malypetr




Členové ČSSČ a další příznivci značky ČZ nemohli chybět na oslavách
100 let od založení firmy ČZ,
které probíhaly v sobotu 14.9.2019 ve Strakonicích.
Abychom byli ráno všichni včas na místě, spojili jsme tuto akci s naším
53. skútr a motosrazem ČSSČ ve Lhenicích

A teď trochu čísel. Na srazu se nás sešlo 39 a ráno náš konvoj motocyklů a skútrů, který vyrazil do Strakonic, čítal 30 strojů.

Zhruba 560 přihlášených účastníků, další nepřihlášení a k tomu snad stovky návštěvníků na motorkách, to vše dohromady odhadli organizátoři na téměř 1000 motocyklů. Oslavy myslím více než důstojné. A k tomu velký řízek k obědu :). Když jsme pozdě odpoledne odjížděli zpátky do penzionu, ještě jsme se vyfotili před branou závodu ČZ (ale to už jsme zdaleka nebyli všichni, škoda).

Nejen oslavy výročí, ale i celý sraz se nám povedl. Byl to poslední celovíkendový sraz pořádaný ČSSČ v tomto roce, a tak bychom snad mohli použít pro jeho hodnocení nejen latinské přísloví „Konec věnčí dílo (Finis coronat opus)“, ale také to obyčejné české
„Konec dobrý, všechno dobré“.

Reportáž ze srazu najdete na stránkách Čezetářského občasníku č. 69 (podzim 2019), stejně tak jako předběžný plán akcí pro rok 2020.

Díky vám všem účastníkům našich letošních srazů za vaši účast i za bezpečnou jízdu a dobrou přípravu strojů, která se projevila minimem závad.




Uplynulý víkend (30.8.–1.9.) jsme opět strávili velice příjemně s podporou krásného letního počasí, protože jsme se již po sedmé setkali v Chabeřickém mlýně a absolvovali

52. skútr a motosraz ČSSČ
...a už celkem dvacátýprvní
ve „Zruči nad Sázavou“.

Sraz proběhl tradičním způsobem ve známém prostředí, jen vyjížďka byla zase trochu jiná, tentokrát nás zavedla po mnoha letech znovu na Vysokou a taky třeba do pálenice, kde jsme si ovšem koupili jen zmrzlinu :).

Chtěli jsme ještě navštívit „dvojité patrové“ mosty na dálnici D1, ale ty byly bohužel uzavřené kvůli opravám dálnice, tak snad příští rok.

Účast byla asi tak průměrná, někteří přihlášení to vzdali, nepřijeli ani někteří tradiční účastníci tohoto srazu. Tak snad za rok už budou mít všichni zdravá kolena, postavené baráky atd. ...a přijedou :). Jen asi ten strašný Gambrinus zůstane na čepu a zase budeme pít lahváče :(.




Letošní setkání u památníku

J. F. Kocha ve Mcelích

byla docela ostuda. Sešli jsme se tam čtyři, přestože bylo krásné počasí, celý den ani nekáplo a motorkářů bylo všude plno. Posunul jsem čas zahájení o půl hodiny, aby měli všichni dost času přijet, ale nepomohlo to :(. Ještě že přijel jeden kolega s úplně „novou“ Pragou 500 BD (ještě v záběhu), tak jsme aspoň my všichni tři ostatní mohli tento jeho skvost obdivovat.

Paní kronikářka si jako vždy přišla udělat fotku do obecní kroniky, ale ty fotky, kdy nás stála za památníkem celá parta, byly přece jen o mnoho hezčí, než ta dnešní, kde nás je přesně jak do mariáše :(.

Přijet k památníku není povinnost, ale je to příležitost se projet, odpoledne posedět u oběda a kávičky popř. se ještě projet třeba Českým Rájem.

MM





51. skútr a motosraz ČSSČ
Vysoké nad Jizerou
spojený s akcí
II. výškové prémie Liberecka
se konal
2.– 4. srpna 2019

Konec dobrý všechno dobré... meteorologové zase pohrozili přívalem vody, ale nakonec všechno bylo trochu jinak. Sice jsme museli vytáhnout gumové oblečky, ale rozhodně žádný zdrcující a úrodu a nás ničící déšť se nekonal, takže i večerní posezení u našich přátel mohlo probíhat do pozdních nočních hodin pod širou oblohou.

Sobotní druhý ročník akce výškové prémie Liberecka začal sponzorskou bohatou snídaní v Parkhotelu Smržovka, protože jeho majitel je taky veteránský nadšenec. Pak už jsme se vydali po trase vyjížďky, jak ji znovu naplánoval náš osvědčený „vedoucí zájezdu“ Lukáš Strouhal.

Bohužel, díky liknavosti úředníků kanceláře hejtmana Libereckého kraje, který nám přislíbil podporu a sponzorský dar, se nic v Liberci nekonalo a my jsme se mu vyhnuli velkým obloukem. Myslím, že úředníci jsou všude stejní, ...a proč by něco dělali, když nemusí dělat nic a stejně se jim nic nestane :(.

Ale motorkáři fungují i bez úředníků, protože jsou zvyklí, že jim spíš úředníci hází klacky pod nohy než vycházejí vstříc (to neplatí pro ty, kteří zařídili interval prohlídek STK na 4 roky místo původních 2 let !!! pozn. red.), a tak jsme si poradili (hlavně Lukáš si poradil) a vyjížďka byla ukončena místo na Libereckém náměstí na hradě Frýdštejn, ze kterého je i následující foto.

Celkem se sešlo 20 motocyklů, přijeli i kolegové z Moravy, a tak doufám, že se akce líbila a že bude stejně úspěšně pokračovat dál i za rok již svým III. ročníkem. Podrobnou reportáž z akce najdete v příštím Čezetářském občasníku č. 69.




Jubilejní 50. skútr a motosraz ČSSČ
„Východní Čechy“ – Nové hrady,
který se konal
12.– 14. července 2019

je již za námi, a přestože předpovědi meteorologů hrozily nepřetržitým deštěm během celého víkendu, tak tyto chmury se naštěstí nevyplnily. Sice jsme trochu zmokli, ale v luxusní chatě Polanka v Nových Hradech, ve které nám fungovalo topení, jsme se s mokrými částmi oděvů rychle vypořádali.

Sešla se nás taková parta „akorát“, abychom se všude vešli a nikde se nepoztráceli cestou, chyběl jen Polda, který se bál, že by v deštíčku trochu navlhnul :), jinak přijeli všichni přihlášení :). Dokonce dva navíc, a to skútrista Honza z Litomyšle, který s námi na své nově zrenovované Čezetě 502/05 absolvoval i sobotní vyjížďku, a skútrista Pavel z Kutné Hory, i když zatím jen autem. Oba si ale s sebou přivezli manželky jako nestranné pozorovatele, aby si nás zřejmě omrkly a ujistily se, že jim nebudeme v naší partě jejich drahé polovičky kazit :). Tak doufejme, že jsme je neodradili a že naše řady rozšíří.

Další akcí jsou výškové prémie Liberecka 3. 8. 2019. Stále se ještě můžete přihlásit na
http://vyskove-premie-liberecka.webnode.cz/kontaktujte-nas/,
kde se dozvíte i další podobnější informace o této akci.
Ubytování není tentokrát centrálně zajišťováno vedením klubu.




Testování historických vozidel

V této oblasti dochází postupně ke změnám, a to nejen z hlediska technického, ale bohužel i s dopadem do cen. V časopisu MotorJournal 1/2019 vyšel zajímavý článek, a vy si ho můžete přečíst na těchto stránkách v "Poradně" (ostatní informace) pod názvem "Vývoj testování historických vozidel a jeho cen".

V dalším čísle časopisu pak ještě byl dodatek v podobě dopisu čtenáře, který je také zajímavý. Vzhledem k tomu, že už od zveřejnění článku v časopisu uběhlo mnoho vody, tak ta informace o připravovaném placení poplatku 300 Kč se stala již skutečností a musíte s tím počítat. Podle informací od kolegy z VCC je při vyplňování elektronického protokolu o testaci historického vozidla v určitou chvíli tento poplatek nutno zaplatit, jinak systém nedovolí pokračování v práci na protokolu .......nu vot, kakaja těchnika??? MM




22. mezinárodní skútrsraz
„Zvůle 2019“

proběhl minulý prodloužený víkend
13.-16.6.2019

Kromě již tradiční mezinárodní účasti byl v plánu i nový český rekord v počtu čs. skútrů na jednom místě. To se podařilo a nový rekord má hodnotu
124 skútrů,
z toho 112 Čezet a 12 Manetů a Tatranů.

V rámci toho srazu je také schován
II. mezinárodní sraz Druzet
a v rámci celkového počtu Čezet je schováno 13 Čezet s Druzetami. Počet je bohužel menší než při prvním srazu Druzet před dvěma lety, ale je to dobrovolná akce, nikoho nutit nemůžeme. Druzety ovšem zase byly ozdobou celého „startovního“ pole.

Milan Doležel, jako hlavní organizátor, nám připravil velice příjemný víkend, v krásném prostředí (s ukázkovým počasím), s dobrým jídlem a zajímavými vyjížďkami (i když někdy trochu vyžadujícími motokrosové pneumatiky :)).

Více informací najdete v Občasníku č.68, který vyjde do konce tohoto měsíce.




Minulý víkend (31.5 - 2.6) jsme absolvovali další, a to již
49. sraz pořádaný ČSSČ
„České středohoří“
s centrem v kempu PERUC

Sraz se opět vydařil, i když účast opět nebyla moc velká, a tak zřejmě se časem oddělilo „zrno od plev“, přesněji řečeno „kvalita od kvantity“. Jak se opět ukázalo, i v tomto počtu účastníků je sraz uskutečnitelný a má své výhody. Jinak strava byla i přes různé překážky myslím velice dobrá, i když to bylo netradičně se „samoobsluhou“, ubytování také, zábava rozhodně nevázla a prý i obě vyjížďky (sobotní a nedělní) za to stály.

Tak doufám, že je to dobrý odrazový můstek pro jubilejní 50. sraz ČSSČ, který nás čeká v polovině července. Zatím však platí, že:

Další akcí je 22. mezinárodní skútrsraz ve Zvůli u Kunžaku.




Minulý víkend (17.-19.května)jsme absolvovali další z našich zahraničních srazů nazvaný:

Expedice Drážďany

I když jsem si původně myslel, že účast bude větší, tak někteří kolegové dali zcela nesmyslně přednost jiným akcím. Ale jak se ukázalo, tak náš počet byl dost malý na to, abychom se neztratili v hustém pátečním drážďanském provozu, a dostatečně velký na to, abychom společně prožili krásný víkend a určitě si z něj odnesli spoustu pěkných zážitků, mnoho nových zajímavých informací... a myslím, že i nová přátelství.

A ještě jednou velké díky našim hostitelům z penzionu Gerolt Oldtimer Appartement.

Shrnuto:

Počasí... SUPER
Program... SUPER
Ubytování... SUPER
Zábava... SUPER
Celkové hodnocení... SUPER2

P.S. Další akcí je 49. sraz ČSSČ „České středohoří“




Křivoklát 2019

Ve dnech 23. – 24. března jsme již po jedenácté navštívili
Motocyklové muzeum pana Antoniho v Křivoklátu.

Účast byla poznamenaná neúčastí některých po mnoho let stálých účastníků ?, a to jak z důvodů nemocí, rodinných oslav nebo např. i poskytnutí pomoci uvízlé kamarádce. Tady bych se nechtěl příliš rozepisovat o tom, kde a proč kamarádka uvízla a jak vypadalo její vyprošťování. O tom, že byla vyproštěna, se dočtete v následujícím čísle
Čezetářského občasníku, který vyjde 1.4.2019.

Naopak nás potěšila účast některých nových členů našeho klubu.
Po prohlídce muzea jsme opět zavítali do restaurace v Roztokách, kde zábava pokračovala lehce přes zavírací hodinu. Připili jsme si i na zdraví nového perspektivního, skoro již dvouměsíčního, skútristy Sebastiána.

Samozřejmě jsme se před muzeem nezapomněli vyfotit!!!




Setkání veteránů pod Řípem 1.1.2019

Již po několikáté se členové našeho klubu zúčastnili novoročního setkání veteránů. Jedná se hlavně o setkání traktorů a motocyklů, ale přijede vždy i pár osobních vozů. Vzhledem k tomu, že tento den proudí na Říp spousta turistů, není o návštěvníky nouze. Letos se poprvé objevil pod Řípem i stánek s občerstvením, takže asi akce získává na známosti a důležitosti. Každopádně v chladném novoročním počasí se nějaký ten teplý nápoj popř. opečená klobáska hodí.

Libor přijel s rikšou, Zdeněk se škodovkou „stovečkou“ a určitě někoho dalšího odradilo předpovídané větrné počasí, které se opravdu odpoledne dostavilo a přidal se i déšť. Doufejme, že na dalších akcích bude účast větší.

Krásný nový rok, hodně zdraví, štěstí, pohody a mnoho šťastně najetých kilometrů

přejí

Marcel a Štěpánka




Chotusice a Zlaté slunce
15.12.2018

Poslední letošní plánovaná (a už i tradiční) akce ČSSČ tj. společný oběd a posezení v motorestu Zlaté slunce, která se koná vždy po poslední veteránské burze v Chotusicích, byla opět velice úspěšná a příjemná, a jak vidíte z přiložené fotografie, tak i s velmi dobrou účastí.

Kromě všeobecné nutnosti se po mrazivé burze v restauraci ohřát a dobře najíst a napít, proběhla taky již obvyklá výměna dílů a dalších věcí z „auta do auta“ ….. všichni se snažili všechno stihnout a předat nebo si naopak převzít, protože další podobné setkání bude zhruba až za dva měsíce.

Kdo si včas objednal kalendář na příští rok, tak jako obvykle si ho mohl odvézt domů. Doufám, že větší formát a nižší cena oproti předchozím letům, byly příjemným překvapením.

Poslední účastníci se rozjížděli domů kolem čtvrt na pět odpoledne, takže si myslím, že akce se opět líbila a není nejmenší důvod se obávat o její existenci i v příštích letech.

Na závěr bychom za celou naši redakci :) chtěli popřát všem skútristům, motorkářům, mopedistům, všem členům i nečlenům našeho skútrklubu a stejně tak všem ostatním čtenářům a návštěvníkům těchto webových stránek krásné prožití vánočních svátků, hodně zdraví a bohatého Jéžíška... a samozřejmě i krásné a pohodové prožití dnešní Stříbrné neděle.


Marcel Malypetr
marcel@skutrklubcezeta.cz




Vyjížďka ČSSČ 14.10.2018 – BRDY

Letošní „Babí léto“ úplně vyzývá k tomu, abychom ještě naše dvoukolové miláčky definitivně neodložili v garážích. A tak „slovo dalo slovo“ a vymysleli jsme vyjížďku. Napadlo nás, že o organizaci a návrh trasy požádáme našeho kolegu Radka a že vyrazíme někam na jih od Prahy. První návrh byl Orlík, ale Radek to vymyslel do pohoří Brdy a okolí, a tak jsme to nechali na něm :). Určitě jsme neprohloupili.

Sraz a začátek vyjížďky byl v Berouně na benzince. Měli jsme dva okruhy, dopolední a odpolední. Z toho dopoledního vidíte na přiloženém obrázku poslední místo, které jsme navštívili před obědem, Svatá Hora v Příbrami. O oběd se vzorně postarala paní „Radková“, takže bylo o nás vzorně postaráno, jak zážitkově, tak i materiálně :).

Odpolední trasa končila u Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Zaječově, odkud jsme se už rozjížděli ke svým domovům. Já jsem za den najezdil asi 375 km, Vlastík z Hořic to měl nejdál, a tak ujel přes 500 km. Možná už to byla letošní poslední vyjížďka, ale pokud ano, tak jsme se určitě s letošní motorkářskou sezonou rozloučili zodpovědně :). A opět opakuji:
Kdo nepřijel, zaváhal.

Více se samozřejmě dočtete v reportáži v příštím Čezetářském občasníku (č. 66).




Prodloužení platnosti STK pro motocykly.

O této, pro nás motorkáře příjemné změně zákona, jste se už dočetli v posledním čísle Občasníku. Některé skutečnosti tam však nebyly uvedeny a teprve nyní se objevují na internetu. Jde hlavně o to, že novela zákona o prodloužení platnosti STK se týká všech motocyklů, které absolvovaly poslední STK před méně než 4 lety ….tzn., že bez ohledu na to, co máte uvedeno ve velkém TP popř. jaká je vylepena známka na RZ, je vaše poslední STK platná 4 roky.

Samozřejmě máte možnost si tuto změnu nechat zaznamenat do TP a nechat si vylepit novou známku na RZ na dopravním odboru obecního úřadu s rozšířenou působností (zdarma), ale není to nutné. Problém by asi nastal při cestě do zahraničí, kde může místní policie kontrolovat platnost STK podle známky na RZ a určitě nebude znát změnu našich zákonů. Tak v tomto případě je to asi smysluplné si to nechat přelepit aktuální známkou.

Vše, co jsem tu napsal, vyplývá z ministerského dopisu, který je dole.




Příchod podzimu jsme přivítali na našem posledním letošním srazu 21. – 23.9. 2018.

47. skútr a motosraz ČSSČ
se konal
ve „STRÁŽNÉM“ v Krkonoších.

Během pár dní bude na stránkách nové číslo Čezetářského občasníku č. 65 s kompletní reportáží ...a to nejen z tohoto srazu, ale z celého léta... tentokrát dokonce ve zvětšeném rozsahu 80 stránek (za stejnou cenu!!! :)).

Tak jen zatím malý úryvek na ukázku, co se dělo ve Strážném
...osvědčené ubytování v příjemném prostředí (Autorská bouda), výborné jídlo (opět se grilovalo), velice dobré místní pivo (Hendrych, pozn. red.), krásná dlouhá vyjížďka (180 km :)), návštěva zajímavých míst (přehrada Špindlerův mlýn a dvě motoristická muzea, jedno motocyklové – a to dokonce Krakonošovo, druhé automobilové – a to dokonce socialistické), a to i včetně míst, kam je normálně vjezd zakázán (Špindlerova chata v KRNAPu), žádné technické problémy (kromě jedné svíčky, ta se nepočítá, jedná se o spotřební materiál :)), žádné kolize (ani s motocyklem ani s blbcem :)), večer bezvadná zábava (pivo, slivovice, meruňkovice, malina, becherovka, fernet,...), oslava významného životního jubilea jednoho z kolegů (75 let !!!)
...lépe jsme se s letošní sezonou ani nemohli rozloučit.
A znovu opakuji... kdo se nezúčastnil, zaváhal.

K následujícímu obrázku několik informací:
Polská hranice u Špindlerovy boudy v KRNAPu,
den 22.9.2018, čas 10:39:31 hodin, aktuální teplota 4°C.




Uplynulý víkend (7. – 9.září) jsme opět strávili velice příjemně, protože jsme se v hojném počtu sjeli na Chabeřickém mlýně a absolvovali

46. skútr a motosraz ČSSČ
…a už celkem dvacátý !!!
ve „ZRUČi nad Sázavou“

Pro pamětníky uvádím, že prvních 14 srazů bylo v kempu „V rákosí“, a to od roku 2004 do roku 2012, od roku 2013 jezdíme do „Chabeřického mlýna“. Jediný rok jsme sraz ve Zruči nad Sázavou vynechali, a to v roce 2010.
I když v pátek ještě trochu zazlobilo počasí v podobě nějakého deštíčku, během víkendu už bylo krásně a my jsme si mohli krásně užívat projížďky v okolí Sázavy a Želivky. Navštívili jsme také velice zajímavé muzeum stabilních motorů v Kutné Hoře, ale o tom všem se dočtete v následujícím čísle Čezetářského občasníku.

Jsem velice rád, že i po tolika letech je sraz ve Zruči nad Sázavou tak oblíbeným místem našich setkání. Je to zřejmě dáno i polohou, takže všichni to mají blízko.
I když jsme letos nějak propásli ta výročí...
20. sraz a 15. rok ve Zruči nad Sázavou,
tak důležité je, že sraz se povedl.

Marcel Malypetr




45. skútr a motosraz
„Krušné hory“

je za námi. Oproti třicetistupňovým vedrům se nám počasí trochu pohoršilo (asi o dvacet stupňů :(), takže nám občas byla cestou po kopečkách i trochu zima ...i pár kapiček krušnohorského deště na nás spadlo.

Účast nebyla nijak velká, ale parta dobrá, ubytování luxusní a jídlo ...nezaznamenal jsem kritiku :). A Krušné hory? Nádherná projížďka po hřebenech, krásné výhledy ...i když někdy na průmyslové podkrušnohoří, ale to k tomuto kraji patří. Navštívili jsme m.j. dvě zajímavá hornická muzea.

Další sraz je ve Zruči nad Sázavou. Podle počtu přihlášených to vypadá na podstatně větší účast, tak doufejme, že i zábava bude stejně dobrá.




V sobotu 18.8.2018 v 10:00 hod.

proběhlo již 3. setkání u památníku

J. F. Kocha

ve Mcelích na Nymbursku.

I přes původní trochu pesimistické odhady, byla účast docela pěkná. Jsem moc rád, že přijeli i noví příznivci skútrů a akcí pořádaných ČSSČ. Přestože někteří museli z různých důvodů po oficiální části odjet, tak doufám, že následná projížďka Českým rájem i posezení u dobrého jídla v Žehrově v kiosku „U rybníka“ se všem zbylým účastníkům líbily.

Všem děkuji za účast.
M. Malypetr




Víkendová vyjížďka ČSSČ

4.- 5. 8. 2018,

která sice byla dohodnutá narychlo, ale i tak určitě stála za to, a kdo aspoň trochu rád polyká kilometry s řídítky motocyklu v ruce, může zase jen a jen litovat, že nejel.

Meteorologové nějak pozapomněli na to, že v okolí Písku budeme projíždět průtrží mračen a avizovali jen slunečné počasí, ale večer v hospůdce ve Lhenicích jsme se tomu už jen smáli u dobré večeře :).

A v neděli už za krásného počasí jsme objeli Lipno, projeli se po Rakousku a užili si moc hezký motorkářský den. Tentokrát jsem to měl nejdál já, Myslím, že za dva dny 675 km svědčí o tom, že jsme se neflákali.

Více opět v reportáži v příštím Občasníku.




...a máme za sebou další krásný víkend strávený s přáteli, protože jsme absolvovali již:

44. skútr a motosraz ČSSČ ve Vysokém nad Jizerou

Ten byl v sobotu spojen s 1. ročníkem akce „Výškové prémie Liberecka“, které vymyslel a uspořádal velký motorkářský nadšenec Lukáš Strouhal …… a zase, jako v případě minulé vyjížďky mohu jen dodat: „Kdo nepřijel, zaváhal :(“

Absolvovali jsme krásnou projížďku po Jizerských horách, navštívili jsme nejen Ještěd, ale i další krásná místa tohoto regionu, prohledli si zajímavé expozice Technického muzea v Liberci a dostali se s našimi motocykly a skútry do míst, kam je jinak vjezd přísně zakázán.

My, co jsme absolvovali celý víkendový sraz a nejen sobotní vyjížďku, jsme byli ubytování v krásném penzionu „U Fišerů“, kde bylo veselo až do pozdních nočních hodin :).

Všem, kteří se jakkoliv podíleli na organizaci tohoto srazu, patří veliký dík a já jen doufám, že Lukáš na tuto akci nezanevře ani přes „drobnou“ lapálii, která ho potkala při návratu domů, a že se můžeme všichni těšit na další sraz a 2. ročník „Výškových prémií“.

Více se samozřejmě dočtete v reportáži v příštím Čezetářském občasníku (č. 65).







Vyjížďka ČSSČ 22.7.2018 – okolí Berounky

V neděli jsme se krásně projeli kolem Berounky, počasí bylo ukázkové, občas nějaký ten malý mráček způsobil, že horko se nechalo vydržet. Kdo nepřijel, zaváhal.

Absolvovali jsme dvě zajímavé exkurze, oběd ve vodácké restauraci „U Jezzu“ a nakonec jsme to završili kávou a dalším pohoštěním u organizátora vyjížďky Míry Vokáče, kde se o nás zase jako vždy pečlivě starala jeho manželka Helenka.

Jako bonus byla ukázka jízdy jeho pravnoučků na motokrosových motorkách.

Více se samozřejmě dočtete v reportáži v příštím Čezetářském občasníku (č. 65).